Jdi na obsah Jdi na menu
 


LED TV (televize s LED podsvícením) je termín používaný společností Samsung. Touto zkratkou popisuje řadu svých LCD (displej z tekutých krystalů) televizorů, které používají LED podsvícení. Termín LED TV je zpochybňován v současném konkurenčním boji mezi společností Samsung a jejími konkurenty. Hlavním problémem je to, že displej televizoru není 100% složen z LED a neměl by se tedy nazývat LED TV.

LED jsou v současné době ještě příliš velké, aby z nich bylo možno vyrobit jednotlivé pixely do běžného televizoru. Použití skutečného LED displeje je tedy možné jen pro mnohem větší obrazovky např.: sportoviště nebo reklamní plochy. Je pravděpodobné, že Samsung se rozhodl svoji řadu LCD televizorů označit jako LED TV aby utržil něco z nastupující technologie OLED televizí, které zatím ještě nejsou komerčně dostupné kromě Sony XEL-1.

LED LCD TV

LCD televizory podsvícené pomocí LED se liší od běžných LCD televizorů v některých důležitých oblastech:

  • Mohou poskytovat velmi jasný obraz a hlubokou černou (kromě Edge-LED).
  • Při použití Edge-LED podsvícení může být panel velmi tenký.
  • Mohou nabídnout nižší spotřebu energie.
  • Mohou nabídnout širší barevné spektrum, zejména při použití RGB-LED podsvícení.

Technologie

Výrobci televizorů mohou používat LED podsvícení místo standardních studených katodových zářivek (LCD-CCFL) které se používají ve většině LCD televizorů. Je důležité rozlišovat tuto metodu podsvícení běžných LCD panelů od skutečného LED displeje, nebo OLED displeje. Televizory nazývané jako „LED televizory“ jsou diametrálně odlišné od OLED, OEL nebo technologií AMOLED.

Existuje několik způsobů podsvícení LCD panelu pomocí LED. Použitím buď bílé LED nebo RGB (červená, zelená a modrá) LED, kdy jsou LED rozmístěny maticově po celé ploše panelu nebo pomocí technologie Edge-LED podsvícení, které používá bílé LED umístěné pouze kolem rámu TV spolu se sítí speciálního světlovodivého materiálu, který rozptýlí světlo rovnoměrně za LCD panelem.

LED podsvícení nabízí několik obecných výhod nad běžným CCFL podsvícením televizorů, typicky nižší spotřebu energie a vyšší jas. Ve srovnání s CCFL poskytuje LED podsvícení větší barevnou škálu. Ovšem i moderní CCFL dosahují široké barevné škály a nízké spotřeby energie. Hlavní překážkou pro široké použití LED podsvícení pro LCD televizory jsou výrobní náklady.

Odlišné druhy LED podsvícení nabízejí různé výhody. První komerční LED podsvícený LCD televizor byl Sony Qualia 005 (uveden v roce 2004). U tohoto televizoru bylo použito podsvícení pomocí RGB LED, toto řešení nabízí barevné spektrum přibližně dvakrát větší než běžná CCFL LCD televize (kombinovaný světelný výkon z červené, zelené a modré LED produkuje více čistého bílého světla, než je tomu u jednoho bílého světla). RGB LED technologie je stále používána pro některé LCD televizory Sony BRAVIA s technologií ‘local dimming’, která poskytuje výborný kontrast díky selektivnímu vypínání jednotlivých LED v tmavých scénách obrazu.

Edge LED podsvícení bylo také poprvé použito u společnosti Sony (září 2008) u 40″ ZX1 BRAVIA. Mezi hlavní výhody Edge-LED podsvícení pro LCD panely je možnost vyrábět tenčí panely (ZX1 BRAVIA je tenký pouze 9.9mm). Samsung také uvedla řadu Edge LED LCD televizorů (nesprávně nazývaných jako „LED televizory“) s tenkými panely. Při použití Edge LED podsvícení je riziko, že obraz ztratí svou jednotnost v důsledku neschopnosti vypnout pouze některé LED jako u maticového celoplošného podsvícení.

LCD televizory podsvícené pomocí LED jsou považovány za nástupce plazmových a běžných LCD TV podsvícených CCFL trubicemi a to s delší životnosti a lepší energetickou účinností[1]. Na rozdíl od CCFL trubic lze LED vyrábět i bez použití rtuti, na druhou stranu jsou používány jiné prvky, jako například galium a arsen, což znamená, že nelze s jistotou říci která z těchto technologií je lepší pro životní prostředí.

Protože LED mohou být zapnuty a vypnuty mnohem rychleji než CCFL trubice, displeje mohou nabídnout vyšší světelný výkon a je teoreticky možné nabízet velmi vysoký kontrastní poměr. Dále mohou produkovat hlubokou černou a vysoký jas, nicméně toho lze dosáhnout pouze použitím maticového podsvícení. Edge-LED podsvícení tak skvělých výsledků nedosahuje.

Historie

Sony byl prvním výrobcem vyrábějícím komerční LED podsvícené LCD televize Qualia KDX-46Q005 v roce 2005. Nicméně Samsung jako první použil termín „LED TV“ ve své řadě Luxia Egde LED TV. Dříve Samsung také integrované LED podsvícení do 40, 48, 52 a 57 palcových verzí svých televizorů série LN-T81F v roce 2007 a série A950 v roce 2008. Sony kromě RGB LED podsvícení (stále používá u 46 a 55 palcových televizorů řady BRAVIA KDL-XBR8), také představila první flat-panel monitor s technologií Edge-LED podsvícení v roce 2008. V roce 2008 představil Sharp sérii AQUOS LC-XS1US, 52 a 65-palcové HDTV používá LED podsvícení a plánuje výrobu Egde LED HDTV v druhé polovině roku 2009. Zatímco LED televizory jsou stále dražší výrobu, Vizio se uvolní VF551XVT, nejlevnější HDTV s použitím LED podsvícení. Maloobchodní cena bude $ 1999.99. LG také představí vlastní LED podsvícený HDTV. LED podsvícení se také běžně používá v počítačových monitorech např.: Apple 24″ a 30″ cinema, Sony BRAVIA KLV-40ZX1M a monitory Dell G2210 a 2410.