Jdi na obsah Jdi na menu
 


Technologie

Výrobci televizorů mohou používat LED podsvícení místo standardních studených katodových zářivek (LCD-CCFL) které se používají ve většině LCD televizorů. Je důležité rozlišovat tuto metodu podsvícení běžných LCD panelů od skutečného LED displeje, nebo OLED displeje. Televizory nazývané jako „LED televizory“ jsou diametrálně odlišné od OLED, OEL nebo technologií AMOLED.

Existuje několik způsobů podsvícení LCD panelu pomocí LED. Použitím buď bílé LED nebo RGB (červená, zelená a modrá) LED, kdy jsou LED rozmístěny maticově po celé ploše panelu nebo pomocí technologie Edge-LED podsvícení, které používá bílé LED umístěné pouze kolem rámu TV spolu se sítí speciálního světlovodivého materiálu, který rozptýlí světlo rovnoměrně za LCD panelem.

LED podsvícení nabízí několik obecných výhod nad běžným CCFL podsvícením televizorů, typicky nižší spotřebu energie a vyšší jas. Ve srovnání s CCFL poskytuje LED podsvícení větší barevnou škálu. Ovšem i moderní CCFL dosahují široké barevné škály a nízké spotřeby energie. Hlavní překážkou pro široké použití LED podsvícení pro LCD televizory jsou výrobní náklady.

Odlišné druhy LED podsvícení nabízejí různé výhody. První komerční LED podsvícený LCD televizor byl Sony Qualia 005 (uveden v roce 2004). U tohoto televizoru bylo použito podsvícení pomocí RGB LED, toto řešení nabízí barevné spektrum přibližně dvakrát větší než běžná CCFL LCD televize (kombinovaný světelný výkon z červené, zelené a modré LED produkuje více čistého bílého světla, než je tomu u jednoho bílého světla). RGB LED technologie je stále používána pro některé LCD televizory Sony BRAVIA s technologií ‘local dimming’, která poskytuje výborný kontrast díky selektivnímu vypínání jednotlivých LED v tmavých scénách obrazu.

Edge LED podsvícení bylo také poprvé použito u společnosti Sony (září 2008) u 40″ ZX1 BRAVIA. Mezi hlavní výhody Edge-LED podsvícení pro LCD panely je možnost vyrábět tenčí panely (ZX1 BRAVIA je tenký pouze 9.9mm). Samsung také uvedla řadu Edge LED LCD televizorů (nesprávně nazývaných jako „LED televizory“) s tenkými panely. Při použití Edge LED podsvícení je riziko, že obraz ztratí svou jednotnost v důsledku neschopnosti vypnout pouze některé LED jako u maticového celoplošného podsvícení.

LCD televizory podsvícené pomocí LED jsou považovány za nástupce plazmových a běžných LCD TV podsvícených CCFL trubicemi a to s delší životnosti a lepší energetickou účinností[1]. Na rozdíl od CCFL trubic lze LED vyrábět i bez použití rtuti, na druhou stranu jsou používány jiné prvky, jako například galium a arsen, což znamená, že nelze s jistotou říci která z těchto technologií je lepší pro životní prostředí.

Protože LED mohou být zapnuty a vypnuty mnohem rychleji než CCFL trubice, displeje mohou nabídnout vyšší světelný výkon a je teoreticky možné nabízet velmi vysoký kontrastní poměr. Dále mohou produkovat hlubokou černou a vysoký jas, nicméně toho lze dosáhnout pouze použitím maticového podsvícení. Edge-LED podsvícení tak skvělých výsledků nedosahuje