Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vypnout zvukový popis pořadů pro nevidomé

Vysílání audio popisu (Audio Description) , umožňuje nevidomým a slabozrakým divákům sledovat televizní vysílání s doprovodnými informacemi, komentářem o tom, co se děje na obrazovce.

 

Zprovoznění této služby navazuje na Novelu zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, která ukládá všem provozovatelům celoplošného televizního vysílání povinnost zpřístupnit alespoň 2 % vysílaných pořadů osobám se zrakovým postižením.

 

Zatím audiodeskripce funguje v multiplexu 1 a multiplexu 2 pozemního digitálního vysílání DVB-T provozovaného Českými Radiokomunikacemi. Týká tedy stanic České televize, TV Nova, Prima, TV Barrandov. Postupně se rozšíří i na ostatní televizní stanice a bude šířen i přes satelit a kabelové operátory.

 

Pořady vysílané se zvukovým popisem budou v EPG a TV programu obsahovat mezinárodní piktogram AD (audio description).

 

Služba Audio Description je určena zrakově postiženým a spočívá v použití řeči k popisu té části vysílání, kde vysílaný zvuk není schopen navodit představu nevidomého o situaci na obrazovce. V pauzách mezi textem dialogů se proto vysílá doplňková hlasová informace a zrakově postižený divák tak má možnost plnohodnotně pochopit sledovaný pořad, ve kterém se jinak mohl orientovat pouhým poslechem dialogů, případně doprovodných ruchů.

 

Divák si může zvukový popis manuálně vypnout nebo zapnout. Zapnutí je doprovázeno i možností nastavit poměr hlasitosti mezi běžným zvukem a audiopopisem.
Některé televizory však mají funkcionalitu audiopopisu zapnutou od výroby a proto teď nic netušícím divákům začíná do sledování pořadů „někdo mluvit“. Oni netuší, o co se jedná a jak se toho zbavit. Je to patrné na množícím se počtu dotazů v internetových diskusích.

 

 

Jak vypnout zvukový popis pořadů (audiodeskripci)

U televizorů či set-top-boxů můžete audiodeskripci vypnout v menu přijímače – nejčastěji v sekci Audio nebo Nastavení digitální televize. Někdy bývá pro rychlé nastavení AD i speciální tlačítko na dálkovém ovladači (např. televize Samsung -> tlačítko AD).

 

Název položky zvukového popisu pořadů v menu přijímače se může lišit dle konkrétního výrobce a typu, hledejte například: audiodeskripce, Audio Description, Popis zvuku, Zvukový popis, Audiopopis, …

 

 

Příklad vypnutí audiopopisu u některých televizorů:

TV LG: MENU -> ZVUK -> „Popis zvuku“ přepněte na „Vyp.“

TV Sony: MENU -> Nastavení -> Digitální nastavení -> Nastavení zvukového doprovodu -> Zvukový popis -> přepněte na „Vyp“

TV Samsung: MENU – NABÍDKA DIGITÁLNÍ – NASTAVENÍ – POPIS ZVUKU (zap./vyp.).

TV Grundig: Menu zvuku -> Popis zvuku

TV: Menu -> DigitalMenu -> Setup -> AudioDescription -> Off

TV: Menu -> Zvuk – Zvukový popis -> vypnuto

 

 

Přijímače, které nejsou připraveny na příjem audiopopisu, mohou ve většině případů přepínat jednotlivé zvukové stopy, ale neumí je míchat dohromady. Pokud se vám tedy místo hlavního zvukového doprovodu přehrává pouze doprovodný komentář děje, zkuste přepnout zvukovou stopu (v menu přijímače v sekci Audio nebo tlačítkem na dálkovém ovladači, které je pro přepínání audio stop určen /mono, stereo, levá, pravá, originální znění, …/).

 

U starších typů settop boxů je možný výskyt technických komplikací projevujících se výpadkem standardní zvukové stopy pořadu. V tomto případě je potřeba vypnout AD v menu settop boxu, případně spustit nové ladění stanic.