Jdi na obsah Jdi na menu
 


3D obraz poškozuje zrak

Stále více vědců a lékařů varuje před škodlivostí 3D a sami firmy musejí přidávat varování.

 Bohužel ta varování mnoho uživatelů nečte, stejně jako celé návody. Naopak se najdou lidé, kteří tvrdí, jak je současné 3D úžasné a jak nedělá problémy. Lžou a všechno jen ve snaze vydělat za každou cenu. Kromě toho, že je prokázáno, že 3D obraz prostřednictvím třeba i dnes nejrozšířenější 120Hz technologií, není zhruba 20% populace vůbec schopno vnímat a používat, další významné části uživatelů dělá 3D obraz značné zdravotní obtíže.

Problém je zkrátka v tom, že mozek a oči jsou zkrátka přírodou navrženy k určitému fungování a současné 3D technologie je nutí pracovat a zatěžovat zcela jinak. Prvním upozorněním, že něco není v pořádku, je samozřejmě bolest hlavy, která se dostavuje u všech, jen v různém časovém postupu. Někdo strhne 3D brýle po pár minutách, někdo po hodině a nejodolnější jedinci trpí 2-2,5 hodiny, než uznají, že mají dost. Extrémnějším upozorněním na škodlivost 3D technologií je nevolnost. Nicméně mohou nastat i závažnější problémy – epileptické záchvaty a dokonce mrtvici!

Spousta výrobců začala uvádět u svých 3D zařízení různá varování a doporučení, ale je otázkou, kolik uživatelů je čte. Přitom tam jsou dost zásadní věci – na 3D by se třeba podle výrobců neměli dívat lidé s chatrnějším zdravím a také senioři a děti. Dále také lidé unavení, opilí, či jinak indisponovaní. Při sledování 3D má být člověk také v dostatečné vzdálenosti od obrazu a při sledování 3D by měl dělat časté přestávky. A teď ruku na srdce, kolik lidí tohle čte a kolik se jich tímto řídí?           

Před 3D varují i někteří optici. I dospělý člověk si častým sledováním 3D může zkazit zrak, nejhorší je to ale u dětí, jejichž zrak se stále vyvíjí. Každopádně, vliv 3D se stále zkoumá, ale stále více se objevuje varování před jeho škodlivostí a je možná na čase se zabývat myšlenkou na utnutí rozmachu současných hlavně 120Hz 3D technologií. Osobně jsem vyzkoušel 3D všeho druhu a musím říci, že 120Hz technologii nemohu doporučit vůbec. Podle mě je blázen každý, kdo to používá často na hry nebo filmy, za ty možné problémy a hlavně vždy dostavující se únavu a bolest očí to vůbec nestojí. O něco šetrnější je neaktivní 3D technologie tvořená speciálními polarizačními filtry, ale u té také musíte poněkud „šilhat“ a navíc má jiné technologické problémy. Podle mého názoru na 3D nenastal zkrátka čas. Technologie je v plenkách a negativa jasně převažují. Ve vývoji jsou holografické technologie, které 3D plastický obraz a objekt zobrazí skutečně 3D a nemusíte k tomu používat žádné zdraví nebezpečné brýle a technologie. Myslím, že pokud si chcete užít 3D, je dnes nejlepší čas od času zajít od IMAXu, ale pro časté domácí užití jsou současné 3D technologie krajně nevhodné – varování samotných výrobců 3D jsou skutečně stále obsáhlejší, ale je zajímavé, že se v marketingových upoutávkách neobjevují ;). Třeba něco ve smyslu:

Chcete změnit barvu očí na červeno snadno a rychle? Chcete se zničit za 2 hodiny a v bolestech hlavy pak prožít neproduktivně zbytek dne, či uklízet poslední jídlo v ubýváku po slabších jedincích? Chcete mít z dětí šilhající poloslepé zrůdičky? Kupte si naše 3D!!! Hrajte a sledujte hry ve 3D! Pozor varujeme: sledování 3D může zabíjet následující skupiny: seniory, děti, epileptiky, podnapilé  …    


 3D technologiím pro domácí použití bych dal 4-5 let minimálně, než převáží pozitiva nad negativy a objeví se skutečně nové 3D a ne více než 20 let starý koncept 120Hz blikajících brýlí, které se od sebe liší jen velikostí a výdaji na marketing. Nutno říci, že některé firmy se skutečně snaží a na světě už je několik zajímavých konceptů, které dávají naději, že 3D zobrazení bude v budoucnu použitelné bez negativ.